SMS ile HES kodu alma

Sağlık Bakanlığı’nın yakan zamanda hayata geçirdiği Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile corona virüs takibi yapmaya başladı. şehir içi ve dışı ulaşımda, resmi kurumlara girişte HES kodu alma zorunluluğu getirildi. Yazımızda SMS ile HES kodu nasıl alındığını anlatacağız.

HES kodu nedir?

HES’in açılımı ‘Hayat eve sığar’ demek. HES kodu ise kontrollü sosyal hayat kapsamında, kişilerin corona virüsü taşıyıp taşımadığını paylaşmalarına yarayan bir koddur.

SMS ile HES kodu almak

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir.

Paylaşım süresini yazmak zorunda değilsiniz. Paylaşım süresi yazılmaması durumunda kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılır.

SMS ile HES kodu alma örneği

HES 12345678901 1234 (Bu şekilde 2023’e mesaj atarsanız kod 1 yıl geçerlidir.)

HES 12345678901 1234 28 (Bu şekilde 2023’e mesaj atarsanız kod 28 gün geçerlidir.)

Not: TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler TC kimlik seri numarası yerine doğum yılını yazmaları gerekiyor.

Mesaj gönderdikten sonra tarafınıza A1B2-3456-78 gibi bir kod gelecektir. Bu kodu seyahetlerinizde devamlı yanınızda taşımanız gerekiyor. HES kodunun süresi bitince tekrar aynı şekilde alabilirsiniz.

HES Kodunu ayrıca E-Devlet üzerinden ve Hayat Eve Sığar mobil uygulamasıyla alabilirsiniz. Yazımızda en kolay HES Kodu alma yöntemi olan; “SMS ile HES kodu alma” yöntemini örnekli şekilde anlattık. Güncel konulara dair faydalı yazıları guncelportal.net adresi üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.